logo

Web Tasarım Hizmetleri

SEO Hizmetleri

Google Adwords

Facebook Reklamları

İnstagram Reklamları

İletişim Bilgileri

0-545-533-3403

Cumhuriyet Mah. Şehit Hüseyin İpekçioğlu Cad. No:2 Pamukova / Sakarya

Yukarı

Seo Nedir Nasıl Yapılır?

Dünya genelinde milyonlarca web site ve blog bulunmaktadır. Öyle ki aynı kategoride (konularda) yayın yapan binlerce siteye rastlamak mümkün. Her alanda bu kadar fazla web sitenin olması rakip sayısının da fazla olması anlamına gelmekte ve arama motoru sıralamalarında büyük bir rekabet yaşanmaktadır. Bu rekabet “Arama Motoru Optimizasyonu”nu yani “Search Engine Optimization”ı ortaya çıkarmıştır. SEO olarak anılan ve bu şekilde baş harflerle simgelenen SEO birçok webmaster için büyük önem arz etmektedir.

Tanım olarak SEO, doğal gibi görünen ancak doğal olmayan popülerleştirme çalışmaları olarak tanımlanabilmektedir. SEO nedir sorusuna en net cevabı bu şekilde verebiliriz. Bu çalışmalar oldukça titiz ve kaliteli bir şekilde yapıldığında web siteleri ve blog’ları arama motoru sonuçlarında daha üst sıralara taşıyabilmektedir.

Seo Nedir Nasıl Yapılır

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO nedir sorusu son dönemde oldukça fazla sorulmakta ve bu işi bilmeyen birçok kişi farklı cevaplar vermektedir. SEO, bir web sitesi veya blog ne kadar kaliteli olursa olsun mutlaka başvurulması ve yapılması gereken bir çalışmadır. Bunun nedeni ise en kötü (niteliksiz) içeriklere sahip olan web site ve blogların bile günümüzde SEO çalışması yaptığı görülmektedir. İçerikleriniz ne kadar iyi olursa olsun üst sıralarda çıkmak için SEO çalışması artık bir zorunluluk haline gelmiştir.

SEO site içi ve site dışı olarak ayrılmakta ve birçok ayarlama içermektedir. Bu ayarlamaları siz de öğrenip (bilgi sahibi olup) yapabileceğiniz gibi profesyonel birey veya şirketlerden de yardım alabilirsiniz.

Google Botları bir içeriğin ne ile ilgili olduğu ve hangi soruların cevaplarını içerdiğini analiz edebilmektedir. Arama sonuçları da bu botların analizleri ve Google algoritmasına göre gerçekleşmektedir. Site içi ayarlar, açıklamalar, anahtar kelimeler, içerik uzunluğu, ziyaretçilerin sitede kalma süresi, içerik paylaşılma oranı ve daha bununla ilgili birçok kriter SEO’yu oluşturmaktadır.

SEO Çalışmaları

Arama motoru sonuçlarında Google kullanıcılarına en iyi sonucu sunabilmek adına yaklaşık 200 kriter üzerinden web siteleri (içerikleri) değerlendirmektedir. Bu değerlendirme sonucunda kullanıcının aradığı en uygun sonuç ilk sırada yer almakta ve daha sonra en alakalı – ilgili sonuçlar da üst sıralarda yer almaktadır.

İlgili web site veya blog’lardan backlink almanız ve diğer kaliteli site ve blog’larda sizin sitenize yönlendirme yapılması üst sıralara çıkmanızda yardımcı olacaktır. SEO çalışmasının temelinde kaliteli ve benzersiz içerik yatmaktadır. Bir içerik daha önce üretilen içeriklerden daha kapsamlıysa, daha kaliteliyse ve ziyaretçilerin sorularına daha fazla cevap veriyorsa o içerik diğerlerinden daha üst sıralarda çıkacaktır. Bu nedenle bir çalışma yapılmadan önce web site ve blog’lardaki içeriklerin kapsamlı ve kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.

200-300 kelimelik içeriklerle yeni bir web sitenin üst sıralara çıkması imkânsıza yakın olacaktır. SEO çalışması hakkında herhangi bir bilgiye sahip değilseniz profesyonel kişi ve firmalardan hizmet almanız yararınıza olacaktır.

 

Yorum Yok

Yorum Yap